show last month 
June 2021
MonTueWedThuFriSatSun
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
August 2021
MonTueWedThuFriSatSun
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 show next month 
Legend:VBC - Seminarsother Seminarsno Seminar on this day

displaying all 92 future Events
BeginTitleSpeaker
Monday 28. June 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)VOICHEK Maya Shinan (Brennecke)
PETRZILEK Jan (Ameres)
KALIS Robert (Zuber)
Tuesday 29. June 2021, 16:00Elisa Manieri (Dana Farber)
Ana Correia (Uni Basel)
Lyndsay Murrow (UCSF)
Wednesday 30. June 2021, 13:00Veneta Gerganova (Lausanne University)
Diana Pinheiro (IST, Austria)
Qiutan Yang (FMI, Basel)
Thursday 01. July 2021, 16:00Causes and consequences of plasticity in cancer and developmentDana Peer
Monday 12. July 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)ELEWAUT Anais (Obenauf)
PHILLIPS Alexander William (Keays)
DAO Pauline (Tessmar)
Thursday 15. July 2021, 16:00Periodic fasting mimicking diets in aging and diseaseValter Longo
Monday 19. July 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SALAZAR THULA Oriana Ylida (Zimmer)
GERT Kirsta (Pauli)
HANDLER Dominik (Brennecke)
Thursday 22. July 2021, 16:00Waves and flows in embryogenesis and regenerationStefano Di Talia
Monday 26. July 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LEE Du-Hwa (Belkhadir)
KORESHOVA Alevtina (Burga)
BAUMGARTNER Lisa (Brennecke)
Thursday 29. July 2021, 11:00Cell type-specific functions of mammalian centrosomesFanni Gergely
Monday 02. August 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)TRASSER Marieke (Mari-Ordonez)
BRADAMANTE Gabriele (Mittelsten Scheid)
PACHINGER Claudia (Dammermann)
Monday 09. August 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)HOI David (Clausen)
HENDY Oliver (Stark)
PETROULAKI Vasiliki (Matos)
Monday 16. August 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)DE ALMEIDA Melanie (Zuber)
CRONIN Shona (Obenauf)
VEEDIN RAJAN Vinoth Babu (Tessmar)
Monday 23. August 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)HARVEY Zachary (Berger)
PACHECO FIALLOS Francis Belen (Plaschka)
WU Szu-Hsien (Koo)
Monday 30. August 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SESTINI Giovanni (Rivron)
MORREALE Francesca (Clausen)
PASAJILIC Djurdja (Martinez)
Thursday 02. September 2021, 11:00Title to be announcedTaekjip Ha
Monday 06. September 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)CORSI Flavia (Golobordko)
BRUNNER Hanna (Haselbach)
ANDRIONE Mara (Zimmer)
Thursday 09. September 2021, 11:00Title to be announcedHolger Puchta
Monday 13. September 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LEHMANN Christian (Knoblich)
MURPHY Paul (Clausen)
HISANAGA Tetsuya (Berger)
Wednesday 15. September 2021, 16:00Title to be announcedMadeline Lancaster
Thursday 16. September 2021, 11:00Title to be announcedDidier Stainier
Monday 20. September 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SPICER Maximilian (Gerlich)
GRÜNBACHER Sarah (Busslinger)
BUENDIA Daniel (Mari-Ordonez)
Thursday 23. September 2021, 11:00Title to be announcedRichard Youle
Monday 27. September 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)VERTESY Abel (Knoblich)
POLIKARPOVA Anastasia (Tanaka)
LEESCH Katrin Friederike (Pauli)
Thursday 30. September 2021, 11:00Title to be announcedAndrew Dillin
Monday 04. October 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)PANAROTTO-PERICLES Melanie (Peters)
LEE Ho-Soek (Belkhadir)
CHAKRABORTY Oisorjo (Grade)
Monday 11. October 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LEE Ji-Hyun (Koo)
PETROVIC Mina (Gerlich)
BELACIC Katarina (Haselbach)
Thursday 14. October 2021, 11:00Title to be announcedNevan Krogan
Monday 18. October 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SHIRZADIAN YAZD Mehrta (Balzarotti)
KOLESNIKOVA Sofia (Gerlich)
BAUCELLS Julia Garcia (Dammermann)
Wednesday 20. October 2021, 11:00Title to be announcedJohn Diffley
Thursday 21. October 2021, 11:00Title to be announcedAzim Surani
Monday 25. October 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)HOLSTEIN Felix (Obenauf)
KHALDIEH Nina (Ameres)
HOHMANN Ulrich (Brennecke/Plaschka)
Thursday 28. October 2021, 11:00Title to be announcedMichael Lichten
Thursday 04. November 2021, 09:0018th Annual VBC PhD Programme Symposium “Building Bridges”
Monday 08. November 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LEODOLTER Julia (Clausen)
TARDIVO Pietro (Tanaka)
GEISMANN Maximilian (Balzarotti)
Wednesday 10. November 2021, 14:00Title to be announcedMagdalena Goetz
Thursday 11. November 2021, 11:00Title to be announcedJulia Mahamid
Monday 15. November 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHMUECKER Anna (Berger)
VOGT Vivien (Zuber)
HEIDARI KHOEI Heidar (Rivron)
Thursday 18. November 2021, 11:00Title to be announcedAlejandro Sanchez Alvarado
Monday 22. November 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)ELLIS Thomas (Nordborg)
JELENIC Stela (Saha)
LORENZO ORTS Laura (Pauli)
Wednesday 24. November 2021, 11:00Title to be announcedPatrick Cramer
Thursday 25. November 2021, 11:00Title to be announcedSteve Jackson
Monday 29. November 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)TREPTE Philipp (Knoblich)
ABDRAKHMANOV Alibek (Dagdas)
EHRMANN Julian (Clausen)
Wednesday 01. December 2021, 16:00Title to be announcedJosh Huang
Thursday 02. December 2021, 11:00Title to be announcedAdele Marston
Monday 06. December 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)ROSS James (Brennecke)
ISBANER Sebastian (Balzarotti)
STREUBEL Susanna (Dolan)
Thursday 09. December 2021, 11:00Title to be announcedKai Johnsson
Monday 13. December 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)JUNKER Sabryna (Clausen)
ZHAO Jierui (Dagdas)
ISHIHARA Keisuke (Tanaka)
Thursday 16. December 2021, 11:00Title to be announcedXin Chen
Monday 20. December 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)VALLEBUENO Miguel (Swarts)
SAJTOS Bettina (Zuber)
NAGUMO WONG Sakurako (Knoblich)
Monday 10. January 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)LUST Katharina (Tanaka)
CLAVEL Marion (Dagdas)
TIKANOVA Polina (Burga)
Monday 17. January 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)CTORTECKA Claudia (Mendjan)
MULVEY Hugh (Dolan)
LORBEER Franziska (Stark)
Monday 24. January 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHELLHAAS Ulla (Plaschka)
MEREITER Stefan (Penninger)
RADHAKRISHNA PILLAI Balashankar (Saha)
Monday 31. January 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)COLOZZA Gabriele (Koo)
BLAHA Andreas (Pauli)
PÜHRINGER Florian (Burga)
Monday 07. February 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)JUNG Pauline (Obenauf)
LICHT-MAYER Simon (Penninger)
CAYGILL Samuel (Dolan)
Monday 14. February 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)FALCON CHAVEZ Francisco Javier (Tanaka)
KOK Jian Yi (Berger)
VORLÄNDER Matthias (Plaschka)
Monday 21. February 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)SODERHOLM Adrian (Versteeg)
NEUDOLT Andrea (Obenauf)
ANDREEV Veselin (Brennecke)
Monday 28. February 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)HUMER Theresa (Pauli)
CECI GINISTRELLI Lavinia (Mendjan)
SANCHEZ DE MEDINA HERNANDEZ Victor (Dagdas)
Monday 07. March 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)CORIC Aida (Tessmar)
GOGOVA Rebeca (Clausen)
LEE Heetak (Koo)
Monday 14. March 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)TAVERNINI Katherina (Urban)
CASEY Chloe (Dolan)
DOLESCHALL Balint (Knoblich)
Monday 21. March 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)PORTELL I DE MONTSERRAT Julia (Brennecke)
ATTRILL Sarah (Dolan)
CALDERON DOMINGUEZ Lesly (Busslinger)
Thursday 24. March 2022, 11:00Title to be announcedEdgar Gomes
Monday 28. March 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)REY Ulises (Zimmer)
BOURGUET Pierre (Berger)
UIJTTEWAAL Esther (Elling)
Monday 04. April 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)BECERRIL PEREZ Fernando (Tanaka)
KETTEL Paulina (Karagöz)
PUSHPA BOSE Greeshma (Urban)
Monday 11. April 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)DEYETT Alison Ann (Mendjan)
FIESLER Charlie (Zimmer)
PICCHIANTI Lorenzo (Dagdas)
Monday 25. April 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)VÖLKL Isabella (Bücker)
TSAREV Aleksandr (Ameres)
GABARRO SOLANAS Rut (Urban)
Wednesday 27. April 2022, 11:00Title to be announcedJoan Massague
Monday 02. May 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)AULER Markus (Baccarini)
MADHUSUDHANAN Jalaja (Zimmer)
SCHENK Robyn (Busslinger)
Monday 09. May 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)DA CUNHA E SILVA MARTINS COSTA Catarina (Knoblich)
SHULKINA Alexandra (Versteeg)
STOCKINGER Alexander (Raible)
Wednesday 11. May 2022, 11:00Title to be announcedUlrich Hartl
Monday 16. May 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)LEE Joonsun (Elling)
MILJKOVIC Frane (Köhler)
HOFBAUER Lorena (Stark)
Monday 23. May 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)FAHRENBERGER Martin (Von Haeseler)
RAUSCHMEIER Rene (Busslinger)
GUPTA Ankit (Golobordko)
Monday 30. May 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHMÖLLERL Johannes (Zuber)
FAAS Victoria (Clausen)
ANISIMOVA Aleksandra (Karagöz)
Monday 13. June 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)BRAGULAT TEIXIDOR Helena (Otsuka)
SALEWSKIJ Kirill (Penninger)
KAGAWA Harunobu (Rivron)
Monday 20. June 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)CASEY Alexandra (Dolan)
CERRON ALVAN Luis Miguel (Leeb)
SIDHAYE Jaydeep (Knoblich)
Monday 27. June 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHOLZ Julia (Otsuka)
NGUYEN Vu (Mittelsten Scheid)
STANKUNAS Edvinas (Köhler)
Monday 04. July 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)LEYVA GONZALEZ Marco (Tanaka)
KOLLER Manuela (Campbell)
PINTER Theresa (Busslinger)
Monday 11. July 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)KHANDEKAR Ameya (Martinez)
LOUBIERE Vincent (Stark)
BAUER Bernd (Martens)
Monday 18. July 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)PASSERA Alessandro (Balzarotti)
MILIVOJEV Nadja (Raible)
HOLCIK Laurenz (Von Haeseler)
Monday 25. July 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)IGOLKINA Anna (Nordborg)
KRAMMER Teresa (Tanaka)
AMANN Sascha Josef (Haselbach)
Monday 01. August 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHMIDT Clara (Mendjan)
GRABARCZYK Daniel (Clausen)
SAAD RODRIGUES Carolina (Schlögelhofer)
Monday 08. August 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)YU Changwei (Brennecke)
HAENDELER Simon (Von Haeseler)
ALMEIDA Bernardo (Stark)
Monday 22. August 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)LEITNER Marie-Christin (Mendjan)
NAVA GARCIA Marintia Mayola (Dagdas)
DENEKE Victoria (Pauli)
Monday 29. August 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)KELLNER Max Josef (Penninger)
SEONG Jinwoo (Rivron)
HORN Sabrina (Peters)
Monday 05. September 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)OTSUKI Leo (Tanaka)
LEV Itamar (Zimmer)
HODAKOVA Zuzana (Haselbach)
Monday 12. September 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)BATTY Paul (Gerlich)
DE LA CONCEPCION Juan Carlos (Dagdas)
AYALA MUNOZ Farja (Plaschka)
Monday 19. September 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)TAKACS Zsuzsanna (Gerlich)
HOLZMANN Viktoria (Rivron)
FEDL Anna (Busslinger)
Monday 26. September 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)GALLI Lucrezia (Tanaka)
TERIYAPIROM Isaree (Koo)
JACOBS Jelle (Stark)
Wednesday 28. September 2022, 11:00Title to be announcedRichard Flavell
Monday 03. October 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)POPOVA Mariia (Peters)
RITSCHKA Birgit (Tanaka)
DOMBEY Rodolphe (Mari-Ordonez)
Monday 10. October 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)INCARBONE Marco (Mittelsten Scheid)
GRUNDMANN Lorenz (Haselbach)
NEMCKO Filip (Stark)
Monday 17. October 2022, 12:30Monday Seminar (Internal)TELONI Federico (Gerlich)
WALLNER Eva-Sophie (Dolan)
ZÖSCHER Peter (Stark)

Home

Impressum



This page is updated regularly, but you may also contact Manuela Steurer for further details or inclusion in our seminar mailing list.