VBC SEMINARS

Upcoming | Calendar


< March 2024 April 2024 May 2024 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

PIECH Lucas (Leonard)
HODKOVA Zuzana (Haselbach)
POPOVA Mariia (Peters)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 15. April 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

SFB Seminar

Epigenetic regulation of germline development

Xiaoqi Feng

IST Austria

Tuesday 16. April 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Peter Schlögelhofer

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

The Underworld of Deep-Sea Hydrothermal Vents

Monika Bright

U Vienna/FEE

Tuesday 16. April 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Silvia Bulgheresi

Impromptu Seminar

Sister chromatid cohesion is mediated by individual cohesin complexes

Fena Ochs

University of Copenhagen

Wednesday 17. April 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Daniel Gerlich

VBC Regular Seminar

Capturing conformational transitions in the ubiquitin conjugation cascade

Chris Lima

Sloan Kettering Institute

Thursday 18. April 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Andreas Bachmair

DOME Lecture Series

Origin and evolution of a defensive symbiosis in tortoise leaf beetles

Aileen Berasategui Lopez

Vrije Universiteit Amsterdam

Thursday 18. April 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Alejandro Manzano Marin

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GALLI Lucrezia (Tanaka)
DIAS Ana Beatriz (Slade)
MYLARSHCHIKOV Dmitry (Gerlich)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 22. April 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Symposium

Microsymposium on Small RNA Biology

More information

Wednesday 24. April 2024 09:00

@ IMP Lecture Hall

CMESS Lecture Series

Transformation Reactions of Organic Contaminants and Oxygen: From Field Sites to Reaction Mechanisms

Sarah Pati

CeMESS, University of Vienna

Thursday 25. April 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Thilo Hofmann

GMI Seminar

Multiscale plant bioimaging using advanced microscopy

Jozef Samaj

Palacky University Olomouc

Friday 26. April 2024 11:30

@ GMI Orange Seminar Room

Hosted by:
Gabriele Bradamante

Seminar Series on Modern Concepts in Structural Biology

Title to be announced

Barbara Zambelli

University of Bologna

Friday 26. April 2024 16:00

@ VBC5 Lecture Hall A+B/Zoom

Hosted by:
Oliviero Carugo

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KNIEST Judith (Haselbach)
KELLNER Max (Penninger)
PRLESI Ines (Gerlich)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 29. April 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Impromptu Seminar

Evading ageing: Mitochondrial and proteostatic adaptations in oocytes

Elvan Böke

CRG Barcelona

Tuesday 30. April 2024 10:30

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Daniel Gerlich

SFB Seminar

Parthenogenesis, cryptobiosis, and the survival in extreme environmental conditions

Philipp Schiffer

University of Cologne

Tuesday 30. April 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Alex Dammermann

VBC Regular Seminar

Stem cells, immune evasion and metastasis in colorectal cancer

Eduard Batlle

IRB

Thursday 02. May 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Anna Obenauf

DOME Lecture Series

Genomes in Rhodnius prolixus symbiotic system

Eva Novakova

University of South Bohemia

Thursday 02. May 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Alejandro Manzano Marin

SFB Seminar

Unraveling the Complexity of Crossover Regulation in C. elegans

Simone Köhler

EMBL Heidelberg

Tuesday 07. May 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Peter Schlögelhofer

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

The evolution and development of mollusc shells

Victoria Sleight

University of Aberdeen

Tuesday 07. May 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Tim Wollesen

VBC Regular Seminar via Zoom

Dynamics of 3D Genome Structure and Function

Anders Hansen

MIT

Wednesday 08. May 2024 16:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Christa Bücker

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

ZHAN Ni (Dagdas)
PITASI Mattia (Leeb)
HEINZL Monika (Stark)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 13. May 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

How superworms can help to solve our plastic waste crisis

Chris Rinke

University of Innsbruck

Tuesday 14. May 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Silvia Bulgheresi

DOME Lecture Series

New players in an old pathway: biology of methanogens of the TACK superphylum

Roland Hatzenpichler

Montana State University

Thursday 16. May 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Michael Wagner

Impromptu Seminar

Shaping morphogen gradients: from molecules to tissues and back

Zena Hadjivasiliou

The Francis Crick Institute

Friday 17. May 2024 09:00

@ GMI Orange Seminar Room

Hosted by:
Diana Pinheiro

VBC Regular Seminar

Studying stressed cells by in situ structural biology

Simone Mattei

EMBL

Thursday 23. May 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Yasin Dagdas

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

VELETI Lalitha (Pauli)
ENGL Magdalena (Slade)
NAAS Julia (Van Haeseler)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 27. May 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

SFB Seminar

Building the C. elegans synaptonemal complex

Yumi Kim

Johns Hopkins University, Baltimore

Tuesday 28. May 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Verena Jantsch

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

Exploring Microbial Resilience: Unravelling Escherichia coli's Stress Response at the Level of Protein Synthesis

Isabella Moll

Max Perutz Labs, Uni Wien

Tuesday 28. May 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Silvia Bulgheresi

VBC Regular Seminar

Arbuscular mycorrhiza development and function

Caroline Gutjahr

MPI Potsdam

Wednesday 29. May 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Liam Dolan

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

FIESELER Charlie (Zimmer)
GRUNDMANN Lorenz (Haselbach)
KLEINWAECHTER Ava (Slade)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 03. June 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Max Perutz Labs Impromptu Seminar

Deep homology and deep diversity: Evolving genetic toolkits for making and sensing light

Todd Oakley

UCSB, Department of Ecology, Evolution and Marine Biology

Monday 03. June 2024 13:30

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Kristin Tessmar-Raible

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

The evolution of cell type identity and tissue microecology at the fetal-maternal interface

Daniel Stadtmauer

KLI/UniWien

Tuesday 04. June 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Mihaela Pavlicev

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Stefan Kubicek

CeMM

Thursday 06. June 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Johannes Zuber

CMESS Lecture Series

The unanticipated roles of PICIs and phages in bacterial evolution

Jose R. Penades

Imperial College London

Thursday 06. June 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Martin Polz

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

RÖTZER Johannes (Dolan)
MIOCIC-STOSIC Fran (Zagrovic)
WOLFF Uyen Le Phoung (Jantsch)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 10. June 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Job’s Dilemma for the Genome: Why Bad Things Happen to Good Chromosomes

David Pellman

Dana Farber Cancer Institute

Tuesday 11. June 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Shotaru Otsuka

Interaction and Evolution of Organisms Seminar Series

Origin and diversification of gut-derived organs in chordates

Arun Chavan

Yale Medical School

Tuesday 11. June 2024 13:15

@ UBB - Lecture Hall 1

Hosted by:
Günter Wagner

CMESS Lecture Series

Connections between carbon and nitrogen cycling in the ocean

Barbara Bayer

CeMESS, University of Vienna

Thursday 13. June 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Michael Wagner

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

PUSHPA BOSE Greeshma (Urban)
FARAWAY Rupert (Plaschka)
RAINA Shiviya (Dammermann)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 17. June 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

SFB Seminar

Understanding how the DNA-loop-extruding protein complex Condensin folds a chromatinized genome into mitotic chromosomes

Pascal Bernard

ENS de Lyon

Tuesday 18. June 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Franz Klein

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Christa Schleper

University of Vienna

Thursday 20. June 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Clemens Plaschka

CMESS Lecture Series

From Roads to Rivers? Occurrence and environmental fate of tire and road wear particles and of tire-related chemicals

Thorsten Reemtsma

Helmholtz-Centre for Environmental Research

Thursday 20. June 2024 12:00

@ UBB - Lecture Hall 2

Hosted by:
Thilo Hofmann

Symposium

FENS 2024 Satellite event: Home cage behavior monitoring at the interface of animal welfare and neuroscience

More information

Monday 24. June 2024 09:00

@ IMP Seminar Room 1.014/16

Hosted by:
Daniela Pollak

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BELL Caelan (Gerlich)
PABST Gabriel (Zuber)
ROFFAY Chloe (Pinheiro)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 24. June 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

SFB Seminar

Title to be announced

Attila Toth

TU Dresden

Tuesday 25. June 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Franz Klein

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Susan Shao

Harvard Medical School

Thursday 27. June 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Andrea Pauli

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

RUSSETT Colleen (Berger)
NAJM Ramsey (Knoblich)
HOLLAUS David (Gaidt)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 01. July 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

JANKOWSKA Julia (Ameres)
PAPAREDDY Ranjith (Dagdas)
BOHAUMILITZKY Lena (Pinheiro)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 08. July 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

ZEILER Christina (Kovarik)
BHARDWAJ Vishakha (Schlögelhofer)
DIEZMA Laura (Nordborg/Mari-Ordonez)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 15. July 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Wanda Kukulski

University of Bern

Thursday 18. July 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Elif Karagöz

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GUZMAN PEREZ Sebastian (Martinez)
LITTLEBOY Jamie (Knoblich)
ZMAJKOVIC Jakub (Zuber)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 22. July 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

MAURER Eric (Peters)
DOCAVO GARCIA Antonio (Jachowicz)
BABADEI Olga (Decker)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 29. July 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

DEL CHIARO Alessia (Dagdas)
ANTONIOLI Sumire (Leonard)
SHETTY Kavya (Hein)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 05. August 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

HUETTER Christiane (Menche)
KRACHT Laura (Knoblich)
SANDRU Ana Maria (Baccarini)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 12. August 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BENEDUM Johannes (Slade)
KALIS Robert (Zuber)
PATEL Rajvi (Matos)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 19. August 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

PROTSENKO Liudmila (Brennecke)
SILVA Raquel (Foisner)
BASSAT Elad (Tanaka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 26. August 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SCHAAR Benjamin (Zimmer)
IGOLKINA Anna (Nordborg)
JANSEN Ralf (Brennecke)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 02. September 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

New Developments in Chromosome Biology

Striking physiology and cell biology of (marine) environmental microorganisms

Ralf Rabus

ICBM, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg

Tuesday 03. September 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6th floor)

Hosted by:
Kristin Tessmar-Raible

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Alexander Van Oudenaarden

Hubrecht Institute

Thursday 05. September 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Daniel Gerlich

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

STUART Hannah (Tanaka)
ROVERA Emanuele (Zuber)
KLOSS Linda (Technau)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 09. September 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

SFB Seminar

Mechanisms controlling maintenance of cohesin dependent loops

Frederic Beckouet

Toulouse Centre de Biologie Intégrative

Tuesday 10. September 2024 11:30

@ Max Perutz Labs SR 1 (6.501)

Hosted by:
Franz Klein

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Elcin Ünal

UC Berkeley

Thursday 12. September 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Silvia Ramundo, Fred Berger

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

WUN Cheuk Ling (Ramundo)
MÜLLER Marlene (Rivron)
RAUSCHMEIER Rene (Van der Veeken)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 16. September 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Noam Stern-Ginossar

Weizmann Institute of Science

Thursday 19. September 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Marco Hein

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

ESTIVILL I CAPARROS Guillem (Obenauf)
VOJTEK Matus (Stark)
DA COSTA Barbara (Berger)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 23. September 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Maria Mota

University of Lisbon

Thursday 26. September 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Joao Matos

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

JÄGER Christina (Van der Veeken)
SHUKLA Vikas (Berger)
RODRIGUEZ TERRONES Diego (Tanaka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 30. September 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KANNO Tatsuo (Berger)
SCHIMMER Clara (Ellis)
DE SANTIS Martina (Rivron)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 07. October 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Title to be announced

Cedric Blanpain

Universite Libres Bruxelles

Thursday 10. October 2024 11:00

Hosted by:
Stephanie Ellis

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GAO Peng (Dagdas)
RAFANEL Baptiste (Brennecke)
FRIDRICH Arie (Berger)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 14. October 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Ralf Jungmann

LMU, MPI

Thursday 17. October 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Alex Stark, Francisco Balzarotti

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

MILOJKOVIC Lidija (Urban)
SPENCER Victoria (Dolan)
AUGUSTO Pedro (Zimmer)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 21. October 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Andrea Ablasser

EPFL

Thursday 24. October 2024 11:00

@ IMP Lecture Hall

Hosted by:
Moritz Gaidt

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GOMEZ SEGALAS Alba (Balzarotti)
KLEINFERCHER Sebastian (Stark)
PRADHAN Saurabh (Rivron)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 28. October 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SCHEPERS Sandra (Knoblich)
BUSETTO Virginia (Falk)
DMITRIEV Vladimir (Goloborodko)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 04. November 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Symposium

VBC PhD Symposium

Thursday 07. November 2024 09:00

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GARCIA GALLARDO Maria (Bücker)
HARVEY Zachary (Berger)
SAKALLI Enes (Von Haeseler,Menche)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 11. November 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Benoit Bruneau

Gladstone Institute of Cardiovascular Disease, UCSF

Thursday 14. November 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Sasha Menjdan

Impromptu Seminar

Title to be announced

Lacramioara Bintu

Stanford University

Monday 18. November 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Alex Stark

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

FESSELET Jeanne (Kovarik)
GIAGNISI Eleftheria (Zimmer)
SHEN Jingyi (Obenauf)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 18. November 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Martin Jinek

University of Zurich

Thursday 21. November 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Irma Querques

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BOREIKAITE Vytaute (Plaschka)
SRINIVASAN Navaneeth (Peters)
DODOMANI Ananya (Campbell)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 25. November 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar via Zoom

Title to be announced

David Baker

UW Dept. of Biochemistry

Thursday 28. November 2024 18:00

@ Zoom

Hosted by:
Alwin Köhler

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SOMMER Theresa (Rivron)
GORBENKOVA Anastasiia (Leonard)
MAIR Zahar (Dolan)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 02. December 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Ian Hickson

University of Copenhagen

Thursday 05. December 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Joao Matos

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BREHM Martin (Falk)
PLATZER Sebastian (Hein)
HANDLER Dominik (Brennecke)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 09. December 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Stephen West

The Francis Crick Institute

Thursday 12. December 2024 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Joao Matos

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

DAHAN Tal (Nordborg)
CHUGUNOVA Anastasia (Pauli)
VON WIREN Julius (Kovarik)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 16. December 2024 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KRASNOVID Filipp (Mari-Ordonez)
ROTHE Patricia (Plaschka)
KROGULL Daniel (Burga)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 13. January 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

VICIC Ziga (Jachowicz)
GRÜNEWALD Jakob (Obenauf)
MANOLOVA Toni (Falk)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 20. January 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SCARAMUZZA Federico (Tessmar)
WALTER Mateusz (Querques)
WILLIAMS Thomas (Clausen)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 27. January 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

CRUZ Joseph (Gerlich)
GHEORGHITA Andreea (Clausen)
GALUSKA Philipp (Djinovic)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 03. February 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GRIGOREVA Elizaveta (Nordborg)
KOHOUTKOVA Eliska (Clausen)
STEINACKER Thomas (Gerlich)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 10. February 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

RAFFL Gerald (Ameres)
VULIN Milica (Obenauf)
FISCHER Andre (Tanaka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 17. February 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BAYERL Jonas (Zuber)
ZABOLOCKI Michael (Knoblich)
EDER Stephanie (Zimmer)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 24. February 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

VBC Regular Seminar

Title to be announced

Cedric Feschotte

Cornell University

Thursday 27. February 2025 11:00

@ IMBA/GMI Lecture Hall

Hosted by:
Joanna Jachowicz

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KROETENHEERDT Eva (Leonard)
RÖHSNER Josef (Pauli)
RIABOV Daria (Plaschka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 03. March 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

CHO Chung Hyun (Berger)
SEIDL Carina (Tanaka)
MIGOTTI Mario (Konrat)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 10. March 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

CHEN Shenzhi (Stark)
BINDL Michael (Leeb)
JÄGER Martin (Obenauf)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 17. March 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

MAYA Juan (Balzarotti)
DOSA Anna (Clausen)
KOBER Julia (Ramundo)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 24. March 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

HOLZER Elisabeth (Martens)
THEMANN Jan (Knoblich)
GROSS Angelina (Dagdas)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 31. March 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GROH Roan (Dagdas)
CHAO Victor (Huis in 't Veld)
LINARES Alejandro (Ries)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 07. April 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

OKUN Anastasia (Karagöz)
COLLISON Robert (Ramundo)
WELZL Paul (Balzarotti/Plaschka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 14. April 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SUWITA Johannes (Pauli)
GRABARCZYK Daniel (Clausen)
PANDA Aswini (Falk)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 28. April 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KIM Olena (Knoblich)
JOB Nikhil (Dolan)
ADELMANN Leonie (Raible)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 05. May 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Symposium

Microsymposium on Small RNA Biology

More information

Wednesday 07. May 2025 09:00

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SCIBISZ Grzegorz (Karagöz)
VAN GENDEREN Emiel (Rivron)
BOZKURT Miray (Tanaka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 12. May 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

POTTENDORFER Elisabeth (Obenauf)
WALLNER Eva-Sophie (Dolan)
BECKER Moritz (Leeb)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 19. May 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

DIMITROVA Polina (Van der Veeken)
STRAVS Ana (Knoblich)
SCHÖNLEIN Martin (Obenauf)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 26. May 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SABATH Kevin (Plaschka/Stark)
MANCHENO JUNCOSA Estela (Mendjan)
HORENKAMP Simone (Tanaka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 02. June 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BERGER Sonja (Goloborodko)
KOWALD Saskia (Gaidt)
KAPRAL Thomas (Zagrovic)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 16. June 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BUCHERON Chloe (Menche)
KRUMWIEDE Luisa (Gaidt)
PACHANO Tomas (Stark)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 23. June 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

SCHINDLER Lukas (Schlögelhofer)
MANDLBURGER Nikolaus (Stark)
OTTO Magdalena (Leonard)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 30. June 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

TRUS Palina (Peters)
KOBAKHIDZE George (Dong)
KONGSTED Thea (Dolan)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 07. July 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

RUSCH Emma (Golobordko)
VELIKOV Daniel (Matos)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 14. July 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

ANGELOPOULOU Eleni (Ellis)
SCHAFFER Petra (Grade)
RAMIREZ America (Köhler)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 21. July 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

DIMITRIADI Anna (Mendjan)
LEITNER Moritz (Martinez)
RAUH Felix (Stark)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 28. July 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

LI Wenxin (Zimmer)
FISCHER Felix (Zagrovic)
ABESAMIS Kim Ivan (Dong)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 04. August 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KLEIFELD Justus (Urban)
MCATEER Tara (Pinheiro)
BHATTACHARYA Mrinnanda (Zimmer)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 11. August 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BELL Lillie (Clausen)
MIHAILOVIC Milica (Karagöz)
GUYNES Keroshini (Jachowicz)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 18. August 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

BOHL VIALLEFONT Gregoire (Nordborg)
MARCHIORI Elisa (Van der Veeken)
JAHNEL Stefan (Mendjan)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 25. August 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

KIRCHGATTERER Paul (Gaidt)
ACHLEITNER Sonja (Martens)
KAYA Oguzhan (Knoblich)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 01. September 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

HUTH Michelle (Leeb)
RADHAKRISHNA PILLAI Balashankar (Brennecke)
REN Kaike (Otsuka)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 08. September 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall

Monday Seminar

Monday Seminar (Internal)

GONZALEZ ALVARADO Maria Nazareth (Grade)
KASHKO Nataliia (Matos)
OBERHUEMER Michael (Leeb)

Open only to IMP/IMBA/GMI/Max Perutz Labs

Monday 15. September 2025 12:30

@ IMP Lecture Hall