show last month 
April 2020
MonTueWedThuFriSatSun
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
May 2020
MonTueWedThuFriSatSun
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
June 2020
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 show next month 
Legend:VBC - Seminarsother Seminarsno Seminar on this day

displaying all 103 future Events
BeginTitleSpeaker
Friday 03. April 2020, 11:30CancelledAntia Rodriguez-Villalon
Monday 06. April 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) - via ZoomMITTER Michael (Gerlich)
STEPHANIE Madlen (Dagdas)
GERT Krista (Pauli)
Thursday 09. April 2020, 11:00CancelledDoug Higgs
Tuesday 14. April 2020, 11:00CancelledPetra Bulankova
Thursday 16. April 2020, 11:00Immune Complexity of Metastatic Breast Cancer - Towards Personalized Immune-Intervention StrategiesKarin De Visser
Friday 17. April 2020, 11:30CancelledIan Henderson
Monday 20. April 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) - via ZoomPFLUG Florian (Von Haesseler)
GASSLER Johanna (Tachibana)
MONTGOMERY Sean (Berger)
Wednesday 22. April 2020, 11:00The electron cryomicroscopy revolution in structural biologyRichard Henderson
Thursday 23. April 2020, 11:00 CancelledKaren Oegema
Friday 24. April 2020, 11:30Title to be announcedSilvia Ramunda
Monday 27. April 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) - via ZoomTRASSER Marieke (Mari-Ordinez)
HAAS Lisa (Obenauf)
HOI David (Clausen)
Monday 04. May 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) - via ZoomSERRA Nuria (Becker)
DE ALMEIDA Melanie Talata (Zuber)
Wednesday 06. May 2020, 09:00Microsymposium on Small RNA BiologyCANCELLED
Friday 08. May 2020, 11:30Title to be announcedPaul Neve
Monday 11. May 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)OSAKABE Akihisa (Berger)
CRONIN Shona Mary (Obenauf)
WU Szu-Hsien (Koo)
Thursday 14. May 2020, 09:00Ubiquitin Symposium
Thursday 14. May 2020, 11:00Title to be announcedAndrea Schietinger
Monday 18. May 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)HENDY Oliver James (Stark)
PARINOV Anton (Zimmer)
MORREALE Francesca (Clausen)
Wednesday 20. May 2020, 11:00Title to be announcedGiovanni Capranico
Monday 25. May 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)HISANAGA Tetsuya (Berger)
SHANMUGANATHAN Reshi (Becker)
NAGASAKA Kota (Peters)
Thursday 28. May 2020, 11:00Title to be announcedJulia Mahamid
Friday 29. May 2020, 11:30Title to be announcedTed Farmer
Wednesday 03. June 2020, 09:00Organoid WorkshopOnline Workshop
Wednesday 03. June 2020, 11:00Title to be announcedRudolf Jaenisch
Monday 08. June 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)GRÜNBACHER Sarah (Busslinger)
POLIKARPOVA Anastasia (Tanaka)
PETROVIC Mina (Gerlich)
Monday 15. June 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) LEE Ji-Hyun (Koo)
BELACIC Katarina (Haselbach)
UMKEHRER Christian (Obenauf)
Thursday 18. June 2020, 11:00Title to be announcedAlistair Boettiger
Monday 22. June 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) LEESCH Katrin Friederike (Pauli)
BYKOV Aleksandr (Cochella)
LEE Ho-Seok (Belkhadir)
Thursday 25. June 2020, 11:00Title to be announcedValter Longo
Monday 29. June 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)NEUMAYR Christoph (Stark)
CRESPO ENRIQUEZ Ivan (Urban)
MARSONER Theodor (Campbell)
Wednesday 01. July 2020, 11:00Title to be announcedEva Nogales
Thursday 02. July 2020, 11:00Title to be announcedRahul Satija
Thursday 09. July 2020, 11:00Title to be announcedJohn Wherry
Monday 13. July 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)HOLSTEIN Felix (Obenauf)
CUSHION Thomas David (Keays)
Thursday 16. July 2020, 11:00Title to be announcedGunnar Rätsch
Monday 20. July 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)JAEGLE Benjamin (Nordborg)
RIESER Sarah Christine (Zuber)
KOLESNIKOVA Sofia (Gerlich)
Monday 27. July 2020, 12:30 Monday Seminar (Internal)TARDIVO Pietro (Tanaka)
HOHMANN Urlich (Brennecke/Plaschka)
JAMGE Bhagyshree (Berger)
Monday 03. August 2020, 12:30Monday Seminar (Internal) ROMANAUSKA Anete (Koehler)
VOGT Vivien (Zuber)
TREPTE Philipp (Knoblich)
Monday 10. August 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)SEREBRENI Leonid (Stark)
GARBRECHT Joachim (Dammermann)
VALLEBUENO Miguel (Swarts)
Monday 17. August 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)JELENIC Stela (Saha)
SCHMUECKER Anne (Berger)
Monday 24. August 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)ZHAO Jierui (Dagdas)
KOBAYASHI Wataru (Tachibana)
HAJDUSITS Bence (Clausen)
Thursday 27. August 2020, 09:00VBC Summer School Symposium
Thursday 27. August 2020, 11:00Title to be announcedJef Boeke
Monday 31. August 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)ROSS James Julian (Brennecke)
GUTIERREZ PEREZ Paula (Cochella)
VALLOT Antoine (Tachibana)
Wednesday 02. September 2020, 14:00Proteomics Workshop
Thursday 03. September 2020, 11:00Title to be announcedJoanna Wysocka
Monday 07. September 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)LUST Katharina (Tanaka)
NAGUMO WONG Sakurako (Knoblich)
CLAVEL Marion (Dagdas)
Monday 14. September 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)MEREITER Stefan (Penninger)
TIKANOVA Polina (Burga)
CTORTECKA Claudia (Mendjan)
Thursday 17. September 2020, 11:00Title to be announcedEran Segal
Monday 21. September 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)BOSONE Camilla (Knoblich)
BLAHA Andreas (Pauli)
Thursday 24. September 2020, 11:00Title to be announcedRichard Youle
Friday 25. September 2020, 11:30Title to be announcedStefanie Sprunck
Monday 28. September 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)BENNABI Isma (Gerlich)
DIMITROVA Mariya (Peters)
MASSELINK Wouter (Tanaka)
Thursday 01. October 2020, 11:00Title to be announcedOliver Hobert
Monday 05. October 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)FALCON CHAVEZ Francisco Javier (Tanaka)
CALDERON DOMINGUEZ Lesly (Busslinger)
ANDREEV Veselin Ivanov (Brennecke)
Monday 12. October 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)ASANOVIC Igor (Martinez)
TAVERNINI Katherina (Urban)
GUTIERREZ PEREZ Irene (Peters)
Thursday 15. October 2020, 11:00Title to be announcedAndrew Dillin
Friday 16. October 2020, 11:30Title to be announcedFay-Wie Li
Monday 19. October 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)REY Ulises (Zimmer)
UIJTTEWAAL Esther (Elling)
SCHNEIDER Maximilian (Gerlich)
Wednesday 21. October 2020, 11:00Title to be announcedJohn Diffley
Thursday 22. October 2020, 11:00Title to be announcedJennifer Lippincott-Schwartz
Monday 02. November 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)STOCK Jessica (Pauli)
PICCHIANTI Lorenzo (Dagdas)
SIDHAYE Jaydeep (Knoblich)
Thursday 05. November 2020, 09:00VBC PhD Symposium
Monday 09. November 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)GABARRO SOLANAS Rut (Urban)
KAGAWA Harunobu (Rivron)
BECERRIL PEREZ Fernando (Tanaka)
Wednesday 11. November 2020, 11:00Title to be announcedRichard Flavell
Monday 16. November 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)LEE Joonsun (Elling)
DEYETT Alison Ann (Mendjan)
VUNJAK Milica (Versteeg)
Thursday 19. November 2020, 11:00Title to be announcedSteve Jackson
Monday 23. November 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)SCHENK Robyn (Busslinger)
HOFBAUER Lorena (Stark)
RODRIGUES VIANA Angela Maria (Ameres)
Thursday 26. November 2020, 11:00Title to be announcedValentina Greco
Monday 30. November 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)MILJKOVIC Frane (Köhler)
STOCKINGER Alexander (Raible)
SUGIURA Takuji (Tanaka)
Wednesday 02. December 2020, 11:00Title to be announcedPatrick Cramer
Thursday 03. December 2020, 11:00Title to be announcedNaama Barkai
Monday 07. December 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)DA CUNHA E SILVA MARTINS COSTA Catarina (Knoblich)
FAHRENBERGER Martin (Von Haeseler)
Monday 14. December 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)DUXBURY Zane (Becker)
RAUSCHMEIER Rene (Busslinger)
Monday 14. December 2020, 17:00Title to be announcedJohn Marioni
Thursday 17. December 2020, 11:00Title to be announcedChristopher Vakoc
Monday 21. December 2020, 12:30Monday Seminar (Internal)ANISIMOVA Aleksandra (Karagöz)
LIN Tzi-Yang (Tanaka)
ANDREATTA Gabriele (Raible)
Monday 11. January 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)KHANDEKAR Ameya (Martinez)
LOUBIERE Vincent (Stark)
NGUYEN Vu (Mittelsten Scheid)
Monday 18. January 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)PINTER Theresa (Busslinger)
REUMANN Daniel (Knoblich)
CLARKE Amy (Zagrovic)
Thursday 21. January 2021, 11:00Title to be announcedClifford Brangwynne
Monday 01. February 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)HAENDELER Simon (Von Haeseler)
KRAMMER Teresa (Tanaka)
DENEKE Victoria (Pauli)
Monday 08. February 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LEITNER Marie-Christin (Mendjan)
YU Changwei (Brennecke)
ALMEIDA Bernardo (Stark)
Monday 15. February 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LORENZO ORTS Laura (Pauli)
HORN Sabrina (Peters)
SEONG Jinwoo (Rivron)
Monday 22. February 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)SAAD RODRIGUES Carolina (Schloegelhofer)
OTSUKI Leo (Tanaka)
SCHMIDT Clara (Mendjan)
Monday 01. March 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LÖFKE Christian (Dagdas)
SAVOVA Adriana(Martens)
TAKACS Zsuzsanna (Gerlich)
Monday 08. March 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)BATTY Paul Daniel (Gerlich)
JACOBS Jelle (Stark)
BAUMANN Verena (Martens)
Monday 15. March 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)RITSCHKA Birgit (Tanaka)
LEIENDECKER Lukas (Obenauf)
PISUPATI Rahul Bharadwaj (Nordborg)
Monday 22. March 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)VOGEL Antonia (Clausen)
INCARBONE Marco (Mittelsten Scheid)
TELONI Federico (Gerlich)
Monday 29. March 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)AYALA MUNOZ Farja Isabel (Plaschka)
PETROVA Olga (Clausen)
STALTNER Moritz (Ameres)
Monday 12. April 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)BASSAT Elad (Tanaka)
RUANGROENGKULRITH Siwat (Tachibana)
DOMBEY Rodolphe (Mari-Ordonez)
Monday 19. April 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)FEDL Anna (Busslinger)
TERIYAPIROM Isaree (Koo)
LI Chong (Knoblich)
Monday 26. April 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)LIU Haijun (Nordborg)
GEHRE Maja (Brennecke)
NEMCKO Filip (Stark)
Wednesday 28. April 2021, 11:00Title to be announcedJoan Massague
Monday 03. May 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)NAVALAYEU Tsimafei (Ameres)
ZMAJKOVIC Jakub (Zuber)
JONSSON Gustav (Penninger)
Monday 10. May 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)HINTERNDORFER Matthias (Zuber)
KORESHOVA Alevtina (Burga)
VOLKNER Manuela (Tanaka)
Monday 17. May 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)NOGALES MORAL Adrian (Köhler)
NAJM Ramsey K. (Knoblich)
Wednesday 26. May 2021, 11:00Title to be announcedUlrich Hartl
Thursday 27. May 2021, 11:00Title to be announcedDavid Sabatini
Monday 31. May 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)CHUGUNOVA Anastasia (Pauli)
REITER Franziska (Stark)
SGROMO Annamaria (Ameres)
Monday 07. June 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)PHILLIPS Alexander William (Keays)
WIDEN Sonya Angeline (Burga)
VOICHEK Yoav (Nordborg)
Monday 14. June 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)RODIRUGEZ TERRONES Diego (Tanaka)
KORDIC Darja (Clausen)
PERSCHY Lorenz (Haselbach)
Monday 21. June 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)GARCIA LEON Marta (Dagdas)
KLAUS Loni (Stark)
JAVALI Alok (Rivron)
Monday 28. June 2021, 12:30Monday Seminar (Internal)VOICHEK Maya Shinan (Brennecke)
PETRZILEK Jan (Ameres)
KALIS Robert (Zuber)

Home

Show all Seminars (Archive)

Impressum



This page is updated regularly, but you may also contact Manuela Steurer for further details or inclusion in our seminar mailing list.