Monday-Seminars


Location: IMP Lecture Hall

Monday 12. November 2018  -  12:30IMBA GMI LH!!!!
HOFBAUER Pablo-Andres (Mendjan)
MONTGOMERY Sean (Berger)
DANIELE Thomas (Cochella)
Monday 19. November 2018  -  12:30POEHN Birgit (Tessmar)
HOFFMANN David (Penninger)
KOGLER Melanie (Penninger)
Monday 26. November 2018  -  12:30STEPHANI Madlen (Dagdas)
SU Tiffany (Dammermann)
SCHON Michael (Nodine)
Monday 03. December 2018  -  12:30LECA Maria Ines (Keays)
DE ALMEIDA Melanie Talata (Zuber)
HABERLE Vanja (Stark)
Monday 10. December 2018  -  12:30MURAWALA Prayag (Tanaka)
ALCANTARA Andre (Djamei)
MITTER Michael (Gerlich)
Monday 17. December 2018  -  12:30HAAS Lisa (Obenauf)
RIEDL Julia (Zimmer)
PARYS Katarzyna (Belkhadir)
Monday 07. January 2019  -  12:30BRIEDIS Krista Rene (Pauli)
WU Szu-Hsien (Koo)
BAUER Benedikt (Peters)
Monday 14. January 2019  -  12:30OSAKABe Akihisa (Berger)
HENDY Oliver James (Stark)
MICHLITS Georg (Elling)
Monday 21. January 2019  -  12:30GRÜNBACHER Sarah (Busslinger)
PARINOV Anton (Zimmer)
MORREALE Francesca (Clausen)
Monday 04. February 2019  -  12:30NAVARRETE GONZALEZ Fernando (Djamei)
BYKOV Aleksandr (Cochella)
NEUMAYR Christoph (Stark)
Monday 11. February 2019  -  12:30LEE Ji-Hyun (Koo)
HOLSTEIN Felix (Obenauf)
KONESWARAKANTHA Dhaarsini (Martinez)
Monday 18. February 2019  -  12:30STEININGER Monika (Zuber)
LEE Ho-Seok (Belkhadir)
PETROVIC Mina (Gerlich)
Monday 25. February 2019  -  12:30HAJDUSITS Bence (Clausen)
NIMPF Simon (Keays)
HOFMANN Falko (Nodine)
Monday 04. March 2019  -  12:30CHAREST Julien (Chochella)
BURNS Robin (Nordborg)
NA Hyelin (Koo)
Monday 11. March 2019  -  12:30UMKEHRER Christian (Obenauf)
LEESCH Katrin Friederike (Pauli)
CRESPO ENRIQUEZ Ivan (Urban)
Monday 18. March 2019  -  12:30ZACZEK Maciej (Peters)
KRUITWAGEN Tom (Knoblich)
BSTEH Daniel (Bell)
Monday 25. March 2019  -  12:30MARSONER Theodor (Campbell)
RIESER Sarah Christine (Zuber)
Monday 01. April 2019  -  12:30NORDMANN Gregory (Keays)
JAMGE Bhagyshree (Berger)
CHATZIDAKI Emmanouella (Tachibana)
Monday 08. April 2019  -  12:30GARBRECHT Joachim (Dammermann)
JESSBERGER Gregor (Peters)
RAMOS Ana (Clausen)
Monday 15. April 2019  -  12:30SCHMUECKER Anne (Berger)
SEREBRENI Leonid (Stark)
ROMANAUSKA Anete (Koehler)
Monday 29. April 2019  -  12:30LEODOLDER Julia (Clausen)
RESZCZYNSKI Lukasz (von Haeseler)
TARDIVO Pietro (Tanaka)
Monday 06. May 2019  -  12:30GUTIERREZ PEREZ Paula (Cochella)
SMAKOWSKA Elwira (Belkhadir)
Monday 13. May 2019  -  12:30CTORTECKA Claudia (Mendjan)
SEITNER Denise (Djamei)
LUST Katharina Judith (Tanaka)
Monday 20. May 2019  -  12:30YELAGANDULA Ramesh (Bell)
DIMITROVA Mariya (Peters)
KORNIENKO Aleksandra (Nordborg)
Monday 27. May 2019  -  12:30ZURL Martin (Raible)
MASSELINK Wouter (Tanaka)
BOSONE Camilla (Knoblich)
Monday 03. June 2019  -  12:30GUTIERREZ PEREZ Irene (Peters)
STECHER Karin (Bell)
ASANOVIC Igor (Martinez)
Monday 17. June 2019  -  12:30ANDREEV Veslin (Brennecke)
AHEL Juraj (Clausen)
Monday 24. June 2019  -  12:30CALDERON DOMINGUEZ Lesly (Busslinger)
MILETIC Sean (Marlovits)
RODRIGUES VIANA Angela Maria (Ameres)
Monday 01. July 2019  -  12:30DONA Mattia (Mittelsten Scheid)
MARI ORDONEZ Arturo (Brennecke)
MILICA Vunjak (Versteeg)
Monday 15. July 2019  -  12:30GROSSER Lidia (Tanaka)
SIDHAYE Jaydeep (Knoblich)
SCHNEIDER Maximilian (Gerlich)
Monday 22. July 2019  -  12:30PICCHIANTI Lorenzo (Dagdas)
STOCK Jessica (Pauli)
GABARRO SOLANAS Rut (Urban)
Monday 29. July 2019  -  12:30SCHENK Robyn Leigh (Busslinger)
DUXBURY Zane (Becker)
LINDENHOFER Dominik (Knoblich)
Monday 05. August 2019  -  12:30HERBERG Sarah (Pauli)
BHAT Pooja (Ameres)
SUGIURA Takuji (Tanaka)
Monday 12. August 2019  -  12:30HÜTHER Patrick (Becker)
FEDL Anna Sales (Busslinger)
PAPAI Nora (Mendjan)
Monday 19. August 2019  -  12:30MINNICH Martina (Busslinger)
NGUYEN Vu (Mittelsten Scheid)
LIN Tzi-Yang (Tanaka)
Monday 26. August 2019  -  12:30MARTINS COSTA Catarina (Knoblich)
KOVACS Judit (Becker)
VAN DER LELIJ Petra (Peters)
Monday 02. September 2019  -  12:30PAPAREDDY Ranjidh (Nodine)
KRAMMER Teresa (Tanaka)
ELMAGHRABY Mostafa (Brennecke)
Monday 09. September 2019  -  12:30SCHMIDT Clara (Mendjan)
OTSUKI Leo (Tanaka)
Monday 16. September 2019  -  12:30MALKEMPER Erich Pascal (Keays)
SANTILLAN Emilio Manuel (Cochella)
SAAD RODRIGUES Carolina (Schlögelhofer)
Monday 23. September 2019  -  12:30LÖFKE Christian (Dagdas)
JACOBS Jelle Jozef (Stark)
BATTY Paul Daniel (Gerlich)
Monday 30. September 2019  -  12:30ARNESE Renato (Clausen)
RODRIQUEZ Jorge Isaac (Becker)
KAWAGUCHI Akane (Tachibana)
Monday 07. October 2019  -  12:30SCHÖBERL Ursula (Pavri)
REUMANN Daniel (Knoblich)
INCARBONE Marco (Nodine)
Monday 14. October 2019  -  12:30PALDI Katalin (Nodine)
RODRIGUEZ Alan (Ikeda)
QIAO Renping (Peters)
Monday 21. October 2019  -  12:30LEIENDECKER Lukas (Obenauf)
VRIJ Erik Jacob (Koo)
CLAUW Pieter (Nordborg)
Monday 28. October 2019  -  12:30SERGAKI Maria Christina (Keays)
PISUPATI Rahul Bharadwaj (Nordborg)
RAUSCHMEIER Rene (Busslinger)
Monday 04. November 2019  -  12:30BAUMANN Verena (Martens)
GOMEZ DIAZ Carlos (Ikeda)
ANDRIONE Mara (Zimmer)
Monday 11. November 2019  -  12:30VOGEL Antonia (Clausen)
BONNAY Francois (Knoblich)
DEQUEKER Bart Johan (Tachibana)
Monday 18. November 2019  -  12:30SCHÄFER Markus (Zuber)
RAMOS Daniela (Becker)
NAVALAYEU Tsimafei (Ameres)
Monday 25. November 2019  -  12:30DURUT Nathalie (Mittelsten Scheid)
NEMCKO Filip (Stark)
PETROVA Olga (Clausen)
Monday 02. December 2019  -  12:30DEXHEIMER Philipp (Cochella)
LI Chong (Knoblich)
Monday 09. December 2019  -  12:30LEYVA GONZALEZ Marco Antonio (Tanaka)
CABRERA QUIO Luis Enrique (Pauli)
Moritz STALTNER (Ameres)
Monday 16. December 2019  -  12:30CHIA Kong Sam (Djamei)
VAINORIUS Gintautas (Elling)
PINTER Theresa (Busslinger)
Monday 13. January 2020  -  12:30KUNZL Fabian (Dagdas)
ALMEIDA Bernardo (Stark)
SAVOVA Adriana (Martens)
Monday 20. January 2020  -  12:30SGROMO Annamaria (Ameres)
SCHNABL Jakob (Brennecke)
HINTERNDORFER Matthias (Zuber)
Monday 03. February 2020  -  12:30REITER Franziska (Stark)
LOU Pak Kin (Tanaka)
NOGALES MORAL Adrian (Köhler)
Monday 10. February 2020  -  12:30STEPINAC Emma (Dong)
PHILLIPS Alexander William (Keays)
HANDLER Dominik (Brennecke)
Monday 17. February 2020  -  12:30KIM Jihoon (Koo)
GROMBERG Elena (Tanaka)
KLAUS Loni (Stark)
Monday 24. February 2020  -  12:30PETRZILEK Jan (Ameres)
SALAZAR THULA Oriana Ylida (Zimmer)
BENTE Heinrich (Mittelsten Scheid)
Monday 02. March 2020  -  12:30BAUMGARTNER Lisa Christine (Brennecke)